INFONET-468X60-BANNER

BLANKO-970X250-BANNER

Drvo ili gradska farma?

19.02.2020. | Gradjevinarstvo.rs

Framlab, studio za inovacije, sa sedištem u Bergenu i Njujorku, stvorio je "Glasir", sistem vertikalne urbane farme. Predložena modularna konstrukcija oslanja se na aeroponske sisteme uzgajanja u svrhu snabdevanja zajednice lokalnim proizvodima.

"Glasir" (foto: Framlab)

Kompaniju je osnovao arhitekta Andreas Tjeldflaat, koji kaže da je njegov cilj da svojim "dizajnom" unapredi socijalnu i ekološku održivost i otpornost. Navodi da se ciljevi mogu ostvariti kombinovanjem fleksibilnosti modularnih konstrukcija sa efikasnošću aeroponskog sistema. Projekat nudi samoregulirajuće, vertikalne poljoprivredne konstrukcije koje mogu obezbediti četvrtima pristupačne, lokalne proizvode tokom cele godine.

"Glasir" (foto: Framlab)

Poljoprivreda zahteva značajne površine zemljišta i doprinosi krčenju šuma i gubitku biološke raznolikosti. Shodno tome da se očekuje da će svetska populacija dostići nove vrhunce, poljoprivreda, kakvu poznajemo danas, moraće skoro da udvostruči svoje prinose kako bi mogla da služi ovom stanovništvu.

Framlab je vođen ovim razmišljanjem, razvio "Glasir" - veličanstveno stablo opisano u norveškoj mitologiji kao najljepše među bogovima i ljudima. Firma je bazirajući se na genetskom nacrtu drveta, stvorila prilagodljivi model koji karakteriše monopodialno stablo ritmičkog rasta, sa granama koje podsećaju na pravo stablo.

"Glasir" (foto: Framlab)

"Glasir" se sastoji od deset modula: pet modula rasta, tri proizvodna modula i dva modula pristupa. Kroz standardizovane intefejse, svi se moduli mogu povezati jedni s drugima, omogućavajući sistemu da ima beskrajni broj konfiguracija, visok prinos, zatim da obezbedi lokalnu proizvodnju zelenila i povrća, dok istovremeno deluje na ulični pejzaž.

Konstrukcija 2x2 koja se može postaviti bilo gde u gradu i oslanja se na aeroponski sistem uzgajanja biljaka i povrća u urbanom maglovitom okruženju, a ne na tlu. Vodootporan i vrlo fleksibilan, sistem omogućava korenju biljaka da apsorbuje mnogo više minerala i vitamina. Veštačka inteligencija i nizovi senzora pomažu drvetu da optimizuje svoj rast.

"Glasir" (foto: Framlab)

"Glasir" nudi povoljne proizvode lokalnog uzgoja u četvrtima gde je neizvesnot vezana za hranu velika. Svojim prisustvom na ulici, ove konstrukcije nalik drveću, igraju važnu ulogu jer samim tim što su vidljive stvaraju svest o važnosti zelenila i povrća.

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


TEKSTOVI /iz kategorije/


ISTAKNUTE FIRME /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Dr 06.01.2025.
Cena u evrima oko 2.1 milijarda, Expo Srbij...
Radgost 17.12.2024.
Jel ce sat da bude u bronzu? 😁
Zile 01.12.2024.
Molim vas, kao radnik gradjevinskog preduze...
Saša Levi 24.11.2024.
Veseli me da će “Linearni grad” koji su prv...
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...

;