Ova multifunkcionalna, prozirna fasada biće postavljena na ulazu u zgradu muzeja i obezbediće potpuno “slobodan arhitektonski dizajn” sa karakteristikama ventilacije, izolacije i zasenčenja koji su već ugrađeni u nju. 3D štampanu fasadu koja će krasiti novi ulaz u “Deutsches Museum” u Minhenu projektovale su firme David Wolferstetter Architektur (DWA), 3F Studio i Architekten Schmidt-Schicketanz und Partner GmbH, u saradnji sa timom koji je predvodio Moritz Mungenast sa Tehničkog univerziteta u Minhenu (TUM).
3D štampana fasada muzeja u Minhenu (foto vizuelizacija nuur.nu)
Element fasade biće širok 60 centimetara i visok jedan metar, snežnobele boje sa delikatnom svetlosnom estetikom koja difuzno isijava kroz površinu. Ćelije u okviru materijala će obezbediti stabilnost i vazduhom ispuniti šupljine u cilju dobijanja optimalne izolacije, dok će kroz tanke cevi cirkulisati vazduh i ventilisati unutrašnjost. Talastasta forma fasade će stvarati ispupčenja koja će pružati senku i zaklon od sunčeve svetlosti, dok će mikrostrukturirana površina obezbediti optimalnu akustiku. Zamišljeno je da kada ova plastična, “nisko tehnološka” fasada bude bila postavljena bude nalik mekoj, prozračnoj tkanini koja okružuje zgradu.
3D štampana fasada muzeja u Minhenu (foto: Professorship of Architectural Design and Building Envelope / TUM)
Preklapajuća rebrasta površina je različitog oblika poput talasa, pa je negde ispupčena a negde uvučena, varirajući u debljini, a sve u cilju dobijanja valovite forme. Omogućeno je oblikovanje fasade u zavisnosti od konteksta, pa tako talasi mogu da budu uređeni da štite fasadu od sunčeve toplote leti, i omogućavaju optimalno osvetljenje zimi.
3D štampana fasada muzeja u Minhenu (foto: Andreas Heddergott / TUM)
Fasada dimenzija 1,6x2,8 metara testira se u glavnoj zgradi TUM-a u Minhenu, gde će senzori godinu dana prikupljati podatke kako bi pomogli arhitektama da poboljšaju idejno rešenje pre nego što izrade još jedan prototip.
3D štampana fasada muzeja u Minhenu (foto: Andreas Heddergott / TUM)
Mungenast je zamislio primenu materijala kod zgrada kao što su muzeji, biblioteke, trgovački centri i sl.
3D štampana fasada muzeja u Minhenu (foto: Andreas Heddergott / TUM)
Istraživače su podržali Laboratorija za istraživanje Arhitektonskog fakulteta TUM i proizvođači 3D štampača Delta Tower i Picco 3D World.