Kompanija Melike Altınışık Architects predstavila je projekat za „Robot Science Museum“ u Seulu, koji će biti izgrađen korišćenjem robota i bespilotnih letelica.
Roboti će biti korišćeni za izgradnju krivudave metalne fasade zgrade u južnokorejskom glavnom gradu, koju je seulska vlada naručila u cilju edukovanja javnosti o robotima.
„Robot Science Museum“ (foto: Ediz Akyalçın)
Delovi konstrukcije će biti oblikovani, zavareni, montirani i ispolirani od strane robota. Roboti će se takođe koristiti i za 3D štampanje betonske galanterije koja će se nalaziti oko muzeja.
Dronovi će se koristiti za mapiranje, inspekciju lokacije i kontrolu robotozovanih građevinskih vozila.
Uključivanjem robota u izgradnju sferne konstrukcije, Melike Altınışık Architects (MAA) planira da prikaže potencijal koji imaju roboti pre nego što se otvori i sam muzej.
„Roboti neće biti samo prikazani u muzeju već će oni učestvovati i u njegovoj izgradnji pa će samim tim i postati deo projekta. Roboti će biti uključeni u sve faze realizacije", rekla je arhitektkinja i osnivač MAA Melike Altınışık.
„Robot Science Museum“ (foto: Ediz Akyalçın)
„Drugim rečima, „Robot Science Museum“ će prvo izlaganje ili predstavljanje robota prikazati u vreme gradnje samog objekta, gde će roboti biti prisutni na licu mesta“.
Korišćenje robota za izgradnju fasade objekta uštedelo bi vreme i novac.
Radovi na izgradnji koji će ujedno biti izložbeni događaji će početi 2020. godine, a završeni muzej će otvoriti svoja vrata 2022. godine. „Robot Science Museum“ je jedan od nekoliko muzeja koji se grade u sklopu obnove područja Chang-dong u Seulu.
Osnovana od strane Melike Altınışık 2013. godine, turska arhitektonska kompanija u svoje najpoznatije projekte svrstava Istanbul Çamlıca TV i Radio Tower koji je trenutno u izgradnji.
„Robot Science Museum“ (foto: Ediz Akyalçın)
Nekoliko arhitekata eksperimentiše sa potencijalom robota u sferi građevinarstva vezano za uštede u vremenu. Archi-Union Architects izgradio je konferencijski centar u Šangaju za samo 100 dana koristeći robote za projektovanje i izgradnju.
Na MIT-u su Neri Oxman i njen tim razvilu „robotski roj“ koji može brzo da izgraditi cevaste konstrukcije visoke čvrstoće namotavanjem vlakana od fiberglasa oko sebe.