Toplotna pumpa je jeftinija alternativa uobičajenim sistemima grejanja – pod određenim uslovima: mora da se prilagodi kući, zemljištu i stanarima.
Konačno je kuća izgrađena, a sistem grejanja još nije odabran: razmišlja se o toplotnoj pumpi. Ali koju odabrati? Toplotne pumpe trebalo bi da od početka gradnje budu uzete u obzir s obzirom da vrsta pumpe zavisi od terenskih uslova, topotnih potreba i smeštaju samog stambenog objekta.
U principu svaka toplotna pumpa deluje kao hladnjak, samo obrnuto. Energija se sa nižeg temperaturnog nivoa diže na viši koji onda služi zagrevanju prostorija i dobijanju tople vode. Što je manja razlika u temperaturi, delotvornost sistema je bolja. Za raspodelu toplote u obzir dolaze podno ili zidno grejanje koje ima nisku radnu temperaturu od 30 do 40oC. Najvažniji preduslov za isplativo korišćenje toplotne pumpe je odlično izolovan objekat kod kojeg potrebe za toplotom nisu velike.
Funkcionalno gledano, svaka toplotna pumpa je ista, samo se menjaju spoljašnji izvori toplote (vazduh, zemlja, voda). Na prvi pogled, kao jeftin izvor toplote čini se spoljašnji vazduh, ali on ima i nedostatak: kod pojačanih potreba za toplotom tokom zime, spoljašnja bašta ima vrlo nisku temperaturu. Zato se zimi vrlo često moraju koristiti električne grejne sonde za dobijanje tople vode.
Tihi pogonski rad zemne toplotne pumpe omogućuje uživanje u razonodi u prostorijama podruma.
Najbolje isplativa kombinacija je pumpa plus podno grejanje zbog njegove velike mogućnosti zadržavanja toplote.
Energija dolazi iz zemlje
Zemni kolektori odlično su rešenje za objekte koji na raspolaganju imaju velike okućnice. Oni se polažu horizontalno u sloj zemlje otporan na smrzavanje, a površina koju zauzimaju mora da bude najmanje dva puta veća od stambene kvadrature koju će zagrevati.
TROŠAK TOPLOTNE PUMPE Da bi toplotna pumpa bila efektivna, treba ispuniti dva vrlo važna preduslova: sam objekat koji se zagreva mora biti optimalno izolovan, a sam sistem ne sme da bude premalih ili prevelikih dimenzija. Na taj način će se troškovi investicije koji su direktno povezani sa toplotnim kapacitetom održati pod kontrolom. |
Mnogo manje mesta zauzimaju zemne sonde koje se vertikalno utiskuju u dublje slojeve zemlje tako da imaju na raspolaganju konstantnu temperaturu od otprilike 10 stepeni celzijusa. Za jednu porodičnu kuću potrebno je ugraditi do četiri takve sonde u razmaku od pet do šest metara i na dubini od 40 do 100 metara.
Treba još napomenuti specijalne izvore toplote koji su isplativi samo u pojedinačnim slučajevima, a to su voda reka, jezera i voda temeljnica.
Ako je godišnji radni rezultat pumpe ispod 3, toplotna pumpa štedi tačno toliko energije koliko i grejanje na struju. Pumpa ionako treba struju za svoj pogon pa to treba uzeti u obzir prilikom obračuna.
LEKSIKON Godišnji radni rezultat pokazuje odnos dobijene toplote i potrošene struje koja je ionako potrebna za pogon pumpe. Ako taj broj na primer iznosi 3, to znači da se proizvodi tri puta više toplote nego što se potroši struje. |
Četiri izvora toplote za toplotne pumpe su: |