Kada je arhitektonski biro Exploration Architecture počeo da projektuje tekstilnu fabriku sa nula otpada u Indiji, on je potražio inspiraciju u biomimikriji - praksi rešavanja ljudskih problema sa inspiracijom iz prirode.
Na taj način, tim je uspeo da osmisli projekat koji postiže cilj klijenta o ispunjavanju ljuskih i ekoloških smetnica sa strukturom koja radikalno smanjuje otpad u proizvodnji tekstila. Konačan projekat uvodi drastične promene za fabričke radnike u okviru održive zgrade koja proizvodi nula otpada.
Za razliku od tipičnog fabričkog rasporeda, investitor tekstilne fabrike je zahtevao od arhitekata da ovaj objekat „bude projektovan i izgrađen na takav način da koristi što je manje materijala moguće, i treba da obezbedi okruženje svetske klase za 600 ljudi koji će raditi u fabrici“. U tom cilju, fabrika tekstila je okružena zelenim površinama koje će biti vidljive radnicima u pogonu, i to zahvaljujući velikim prozorima duž strane fabrike.
Pametno korišćenje resursa je u centru projekta, a inspiracija iz prirode je suština vodnih i energetskih sistema fabrike tekstila. Biro Exploration se udružio sa inženjerima kako bi ispunili zahteve klijenta, a kroz okvire biomimikrije tim je stvorio novu paradigmu za tekstilnu industriju u Indiji. Arhitekte i naučnici su zajedno radili kako bi stvorili rešenja sa dugoročnim pogodnostima.
Sam projekat zgrade je bio inspirisan sa hijerarhijskim strukturama u biologiji kao što je stakleni sunđer Euplectella. Ta struktura je dovela do projektovanja laganog krova koji integriše konstrukciju, solarno prikupljanje energije i omogućava prodor i filtriranje prirodne svetlosti u fabriku.