Iako može biti zgodno imati senzore na vašim prozorima koji vas podsećaju ukoliko ih ostavite otvorene, polaganje elektrokablova do svih tih senzora (ili redovno menjanje baterija) može biti gnjavaža. Međutim, novi radio senzorski čip za monitoring prozora dobija svu potrebnu energiju iz sunca!
Maleni čip je razvijen u nemačkom Fraunhofer institutu za mikroelektronska kola i sisteme, i on je dizajniran tako da se montira na aluminijumski okvir prozora, između staklenih panela. Njegova gornja površina je pokrivena sa solarnom ćelijom, i on može da skladišti dovoljno energije tokom dana kako bi radio cele noći.
Korišćenjem integrisanog akcelerometra i magnometra, čip je u stanju da detektuje kada je prozor otvoren i za koliko. Ukoliko je prozor ostavljen otvoren „predugo“ (kao kada nema nikoga u kući tokom dana ili kada temperatura značajno opadne), on šalje radio signal baznoj stanici u domu. Ta stanica zauzvrat upozorava vlasnike.
Pored toga, ukoliko čip detektuje pokrete koji su jedinstveni za prisilno otvaranje zatvorenih prozora, on će signalizirati bazi da oglasi zvučni alarm. Čip će biti izložen tokom BAU sajma u Minhenu, od 19. do 24. januara.