Prema Američkom ministarstvu poljoprivrede, svake godine se oko 455.000 tona odbačenih ljuski jajeta transportuje i baca i to samo u Sjedinjenim Američkim Državama. Sada su, međutim, naučnici sa Univerziteta u Aveirou u Portugalu razvili metodu korišćenja ljuski jajeta u proizvodnji keramike.
Iako su specifičnosti te tehnologije još uvek pod velom tajne, ona podrazumeva inkorporiranje zdrobljenih ljuski u keramičku smesu koja se kasnije obrađuje „prema određenom protokolu koji uključuje trociklusnu fazu kuvanja“. Uzroci poroznog popločanja napravljenog od te smese prikazuje poželjne kvalitete kao što je poroznost i aposrpcija vode, a sve u svemu smatraju se dovoljno velikog kvaliteta da zadovolji industrijske standarde.
Pored ekoloških prednosti neodlaganja ljuski jajata po deponijama, proces takođe može omogućiti proizvođačima keramike da uštede novac - kalcijum u ljuskama bi bila jeftinija alternativa kalcitu, koji se tradicionalno koristi u proizvodnji keramičkih predmeta. Pored toga, kalcit mora biti kopan, sa svim ekološkim posledicama koje se sa time podrazumevaju.
Štaviše, preduzeća u prehrabrenoj industriji koje bi snabdevale ljuske bi mogle da zarade novac njihovom prodajom keramičkoj industriji, umesto da troše novac na njihov transport i bacanje.
Proces je testiran u laboratoriji, i univerzitetska Kancelarija za tehnološki transfer sada traži partnere koji bi pomogli u finansiranju pilot projekta velikih razmera.