Francuski proizvođač keramike VBC nedavno je izbacio u prodaju novu vrstu eko cigle, čiji se sastav bazira na mešavini biljnih ostataka i gline. VBC tvrdi da njihov proizvod predstavlja mnogo bolji izolator nego standardna cigla. Istovremeno u Južnoj Americi se užurbano radi na pronalaženju adekvatnog materijala, koji će biti ne samo kvalitetan, već i dovoljno jeftin kako bi mogao da posluži kao "low-cost" materijal za izgradnju stambenih jedinica za porodice sa niskim primanjima.
Profesor Njuton Lima sa Luteranskog univerziteta u Brazilu, razvio je jedinstven primerak eko cigle. Za njenu izradu koristi se PET ambalaža i to cela boca. U izradi je vrlo bitno napuniti boce vazduhom, zatim se cela boca umeće u drveni kalup, koji se puni kvarcom i cementom. Kada jednom očvrsne, PET cigla se uklanja iz kalupa. Vazduh u boci igra važnu ulogu, jer je ova vazdušna barijera efektan izolator, što je posebno važno u oblastima kao što je Amazon, gde je tokom cele godine velika vrućina. Profesor Lima kaže da testovi otpornosti pokazuju da je PET cigla jednako čvrsta kao standardna cigla, i da je urađena u okviru standarda koje nalaže ABNT (Brazilian Standards Association) za tehničke normative konstrukcionih materijala.
U izradi eko cigli koriste se i drugi materijali, kao što su mešavina cementa i ljuski od kikirikija, kao i mešavina piljevine i cementa. Procenjuje se da bi ovakve cigle mogle da se prodaju po vrlo popularnoj ceni od 1 pezosa, odnosno 35 američkih centi. Za to vreme, na drugom kraju zemljine kugle, u Engleskoj, dizajner Kris Fild, izmislio je ciglu za zvučnu izolaciju. Ova polikarbonatna cigla koristi serije akustičnih rezonatora da blokira 85% buke, ali istovremeno dozvoljava savršeno strujanje vazduha. Engleska je prva zemlja u kojoj je plasirana ova vrsta cigle, jer je to najrazvijenije tržište po pitanju standarda buke i ventilacionih potreba.