Programi svih prethodnih beogradskih kongresa o KGH bili su u direktnoj vezi sa ekonomijom održavanja termičkih uslova u građevinskim objektima smanjenjem energetskih zahteva, kontrolom rada energetskih sistema u njima, primenom obnovljivih izvora energije i projektni parametara koji su osnov svakog energetski racionalnog rešenja. U takvoj ili sličnoj formi biće razmatrane i teme na predstojećem, 42. kongresu, naravno aktuelizovane danas raspoloživim tehnologijama i ekonomskim mogućnostima.
Glavni pokrovitelj kongresa, firma TROX, proizvođač opreme za KGH koja obeležava 20 godina rada svog predstavništva u Srbiji, koja sprema prezentaciju svojih najnovijih tehnoloških dostignuća na izložbi, tom tradicionalnom delu kongresa koji će i ovoga puta omogućiti pregled dostignuća, opreme, materijala i uređaja koji se primenjuju u današnjim energetski efikasnim objektima.
Novi deo izložbe – Izložba softvera, informacionih tehnologija i zelenih programa i mreža, koja je prvi put priređena prošle godine i izazvala veliku pažnju, biće na istom mestu i sa verovatno većim brojem novih izlagača. Takva očekivanja su opravdana, s obzirom na danas nezamenljivu ulogu softvera i informacionih tehnologija u svim domenima KGH.
Drugog dana kongresa je predviđen sadaveć tradicionlani program za studente i najmlađe kolege i koleginice koji se opredeljuju za struku KGH i za ostale specijalnosti koje su u direktnoj vezi sa sistemima KGH i zgradama u kojima se koristi energija za grejanje, hlađenje, ventilaciju, zagrevanje vode i prirodno i veštačko osvetljenje.
TEME KONGRESA
-
opšta problematika KGH;
-
visokoenergetski efikasne zgrade i sistemi u njima;
-
put ka energetskim zgradama nula energije;
-
energetsko unapređenje zgrada uz korišćenje OIE i bez OIE;
-
energetska politika u svetu i Srbiji;
-
novi strani i domaći propisi i standardi;
-
školski sistem visokog obrazovanja u oblasti energije i njene primene u KGH;
-
zgrade, naselja i gradovi nula energije ;
-
zelene zgrade;
-
rashladni uređaji i realizacija zaključaka protokola iz Montreala i Kjota u svetu i kod nas;
-
domaća proizvodnja toplotnih pumpi i opreme za KGH: tehnološki razvoj;
-
daljinski sistemi grejanja i hlađenja;
-
kogeneracija i trigeneracija uz hibridizaciju sa OIE;
-
klimatizacija, automatsko upravljanje, inteligentne zgrade;
-
primeri ostvarnih energetski efikasnih i zelenih objekata kod nas i u svetu.