Arhitektura za čovečanstvo (Architecture for Humanity), neprofitna, dobrotvorna, organizacija iz San Franciska, čiji je fokus humanitarni projekti, prikuplja projekte za adaptivno korišćenje zatvorenih, raspuštenih, ili uskoro napuštenih vojnih kompleksa u svom projektu 2011 Open Architecture Challenge (više na linku dole).
Ovogodišnje ponavljanje bijenalnog takmičenja, [Un]restricted Access, postavlja pitanje arhitektama i dizajnerima da zamisle budućnost takvih napuštenih vojnih kompleksa kao što je zatvor u Gvantanamo zalivu (Guantanamo Bay Detention Center) na najjužnijem delu Kube, i Avio baza marinaca (Marine Corps Air Station) u Tustinu u Kaliforniji. Učesnici takođe mogu dodati svoje lokacije na spisak, i do sada je postavljeno više njih. Među njima su Tvrđava Spitbank, utvrđenje iz 19. veka na obalama Portsmuta u Engleskoj, i bunker iz 16. veka u Diefdijku u Holandiji, koji je korišćen tokom Osamdesetogodišnjeg rata.
U Sjedinjenim Američkim Državama postoji trenutno 235 vojnih kompleksa koja su planirana da budu zatvorena ili obnovljena. Jedan od glavnih razloga za ovo leži u zakonu o vojnim bazama iz 2005. godine, koji propisuje da američko Ministarstvo odbrane smanji za 5 posto svoju infrastrukturu do 15. septembra ove godine. Jedan od kompleksa koji je planiran za zatvaranje jeste Tvrđava Monro (Fort Monroe) - koja se nalazi u južnom delu poluostrva Virdžinija - tvrđava Unije iz perioda građanskog rata u SAD-u, koja je postala simbol za odbegle robove i možda će uskoro postati nacionalni park.
Druge lokacije koje takmičari mogu da preprojektuju uključuju dugo napušteno skladište oružja Cranston Street u Providensu, koje je služilo kao regrutni centar tokom II Svetskog rata i društveni centar do 1981. godine, i Avio baza Loring (na slici gore levo), koja se nalazi blizu granice Mejna i Kanade, i koja je zatvorena od 1996. godine.
Lokalnim ekonomijama zatvaranje ovakvih vojnih kompleksa znači lišavanje miliona federalnih dolara, i često ih prate rastuća nezaposlenost i urbano propadanje. Cilj takmičenja je generisanje odeja koje bi mogle da pomognu učvršćivanje propadajućim ekonomijama. Kamerun Sinkler (Cameron Sinclair), jedan od osnivača humanitarne organizacije Arhitektura za čovečanstvo, izjavio je: "Kroz ovo takmičenje mi imamo priliku da stvorimo jaka uporišta u zajednicama koja će stvarati hiljade radnih mesta i dovesti do ekonomske stabilnosti onima koji okružuju ta mesta."
Učesnici takmičenja mogu dodati napuštena mesta vojnih kompleksa na internet mapu Arhitekture za čovečanstvo korišćenjem Google Earth aplikacije i Google Sketch programa. Krajnji rok za predaju radova je prvi maj sledeće godine, dok će pobednici biti proglašeni 29 juna i njihovi projekti izloženi sledeće jeseni. Prethodnih godina, takmičenje je podstakivalo arhitekte da projektuju učionice za budućnost i da stvore jeftine načine priključenja internetu u zemljama u razvoju.
Linkovi:
Povezani tekstovi sa portala Gradjevinarstvo.rs:
- Arhitektura za čovečanstvo - najveća mreža održivih projekata za ugrožena
područja i zajednice (video) - Architecture for Humanity daje stručnu pomoć u izgradnji Haitija
- Habitat for Humanity - krov nad glavom za skoro dva miliona ljudi
- Arhitektura na raskršću - šta je obeležilo poslednju deceniju arhitekture