I bez svetske finansijske i domaće privredne krize, stručnjaci upozoravaju, da će domaća građevinska industrija morati ozbiljnije da se preusmeri na izvoz, jer jednom kada se dovrše domaći infrastrukturni poslovi, mogla bi se naći u neugodnoj situaciji pomanjkanja posla i prostora za rast.
Najveće građevinske firme dobro su shvatile poruku jer je izvoz u poslednje dve godine munjevito porastao, a najnoviji posao hrvatskog konzorcijuma (Konstruktor, IGH, Tehnika) ugovoren u Crnoj Gori vredan je 2,77 milijardi evra, čime se više nego osam puta prebacio celokupni prošlogodišnji "inkaso" koji je iznosio 326 miliona dolara.
Doduše, posao u Crnoj Gori ugovoren je do 2016. godine, no raspoređeno po godinama, i to je posao od gotovo 400 miliona evra po godini. Projekt hrvatskoga konzorcijuma u Crnoj Gori ohrabruje jer je izvoz građevinara do 2006. kontinuirano opadao i sveo se na samo 128 miliona dolara na godišnjem nivou, pre svega detašmanima u Nemačkoj, odnosno, jeftinog iznajmljivanja domaće radne snage.
Iz Instituta za građevinarstvo Hrvatske (IGH) poručuju da je to samo uvertira u sklapanje novih poslova u inostranstvu kojem su se agresivno okrenuli još pre tri godine, i to u jeku najvećih infrastrukturnih projekata u Hrvatskoj. Do sada je IGH učestvovao u 10 velikih tendera od Kazahstana i Rusije, preko zemalja regiona do Bugarske i Rumunije.
Poslednje dve godine prepoznata je potreba za izvozom, pa je hrvatska građevinska industrija agresivno krenula u izvoz. Očekuje se da će izvoz već ove godine premašiti 600 miliona dolara, a svake iduće godine mogao bi se udvostručiti, procenju analitičari i naglašavaju da bi se trebalo angažovati u neposrednom okruženju, ali i na Rusku Federaciju, Arabiju, Severnu Afriku (Alžir, Maroko) zbog najave velikih projekata na tim područjima.
Naravno potencijala za izvoz ima i na drugim meridijanima, što potvrđuje kompanija "Dalekovod" svojim sve uspešnijim (i usmerenijim) nastupom u Skandinaviji. "Dalekovod" je, naime, već prodro u Norvešku, pa zbog do sada uspešno obavljenih poslova očekuju i nove, dok su u Švedsku ušli kroz saradnju sa lokalnom firmom "Vattenfall".
Inače, izvoz "Dalekovoda" je od 2006. godine do danas porastao sa 20, na gotovo 26 odsto u ukupnim prihodima. U ovoj kompaniji kažu da su nedavno razgovorali o stvaranju konzorcijuma sastavljenog od najvećih hrvatskih firmi koje bi zajedno nastupale na celom nizu tendera u inostranstvu, ali do pravih rezultata (stvaranja konzorcijuma) nije došlo.