U naredne dve godine u Srbiji bi trebalo da počne da se gradi jedna reverzibilna hidroelektrana i jedna elektrana koja koristi ulje kao gorivo.
Kako je izjavio specijalni savetnik ministra energetike Srbije Ljubomir Aksentijević na Ekonomskom samitu Srbije u Beogradu, realizacija projekata u energetici će zavisiti najviše od platnobilansne pozicije Srbije. Aksentijević je naveo da će za te projekte biti korišćeni strani krediti, lizing ugovori, budžetska sredstva i drugi domaći izvori.
Aksentijević je podsetio da Srbiji nedostaju kapaciteti za proizvodnju struje i ocenio da u narednoj deceniji treba uložiti oko 10 milijardi evra u taj sektor, koji može da podstakne razvoj srpske ekonomije. On je još rekao da Ministarstvo sprema strategiju razvoja energetike, koja bi trebao da bude gotova do kraja godine, a dodao je da su u pripremi i propisi u oblasti energetske efikasnosti, kao i nove tarife sa socijalnim kartama za potrošnju električne energije i gasa.
Aksentijević je podsetio da je u septembru potpisan Memorandum o razumevanju između nemačkog RWE i Vlade Srbije o izgradnji pet hidroelektrana (HE) po 150 megavata na Velikoj Moravi i Drini, ukupne vrednosti od oko 350 mil EUR. Drugi deo Memoranduma, dodao je, predviđa izgradnju termoelektrane "Kolubara B" snage oko 750 megavata, Termoelektrane "Nikola Tesla 3", Hidroelekrane "Đerdap 3" i površinskog kopa uglja "Radevlje".
Aksentijević je podsetio i da je sa Rusijom potpisan sporazum o snabedvanju gasom do 2020. godine, što je godišnje oko pet milijardi kubnih metara.