INFONET-468X60-BANNER

Težak put do dogovora bogatih

08.04.2009. | Privredni pregled

Biće teško navesti bogate zemlje da se dogovore oko dovoljno velikog smanjenja nivoa emisije gasova sa efektom staklene bašte koje bi zadovoljilo zahteve privreda u razvoju, izjavio je u Bonu direktor sekretarijata Ujedinjenih nacija za klimatske promene, Ivo de Bur.

Predstavnici 175 država učestvuju na sastanku pod pokroviteljstvom UN-a, koji se održava od 29. marta do 8. aprila u nemačkom gradu Bonu, radi dogovora oko detalja novog klimatskog sporazuma koji bi zamenio Protokol iz Kjota, ili produženja njegove primene, preneo je Rojters.

Nesuglasice između pregovarača se tiču intenziteta mera koje industrijski razvijene zemlje treba da preduzmu da bi do 2020. smanjile emisiju ugljen-dioksida (CO2), gasa koji se smatra glavnim krivcem za globalno zagrevanje. Ambiciozniji ciljevi bogatih zemalja bi, smatraju oni, naveli i države u razvoju na akciju.

Na pitanje da li isključuje mogućnost da će na sastanku u Bonu doći do dogovora oko najčešće spominjanih nivoa smanjenja emisije štetnih gasova, De Bur je odgovorio da ne isključuje tu mogućnost, ali da će biti veoma teško to ostvariti:

"Ako pogledate ponude koje su trenutno na stolu, videćete da su one daleko od tih nivoa" - rekao je De Bur. 

UN-ov Međuvladin panel o klimatskim promenama (IPCC) je 2007. objavio da bi smanjenje emisije CO2 bogatih zemalja za 25 do 40 odsto ispod nivoa iz 1990. do 2020, kao i značajno smanjenje emisije država u razvoju, moglo da ograniči rast prosečne temperature u svetu na oko 20C, što neke vlade smatraju granicom iznad koje bi došlo do opasnih posledica globalnog zagrevanja.

Samo su predlozi Evropske unije približni tome, pošto predviđaju smanjenje emisije za 30 odsto u slučaju odlučnih mera drugih zemalja. Američki predsednik Barak Obama je u predizbornoj kampanji obećao da će emisiju svoje zemlje vratiti na nivo iz 1990.

"To je daleko od minus 25 odsto, a kamoli 40 odsto", upozorio je De Bur. Razlike su se u Bonu dodatno produbile, budući da su neke zemlje u razvoju apelovale da se primene najveća predložena smanjenja. Kina i Indija su tako saopštile da bi razvijene zemlje trebalo da smanje emisiju CO2 za najmanje 40 odsto.

 

 

Komentari: 0

Vezane kategorije


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....
Aca 14.09.2024.
Dovoljno je voziti se Bulevarom od Kaluđeri...
DARKO 09.09.2024.
Mogli bi i da napravite hotel, obzirom na k...

;