Južnokorejska prestonica, Seul, našla se na čelu rang liste najpametnijih gradova sveta, koju je sastavila kompanija Erikson. Autori rejtinga najvećih svetskih gradova koji koriste tehnologije pametne i komforne gradske sredine uzeli su kao osnov brzinu i kvalitet uvođenja informaciono-komunikacionih tehnologija u gradske strukture.
Rejtingom su obuhvaćena 24 najveća grada sveta, a pored dostupnosti visokotehnoloških usluga, autori su ocenjivali nivo bruto domaćeg proizvoda, ekologije, zdravstvene zastite i obrazovanja.
Seul je zauzeo vodeće pozicije zahvaljujući sveobuhvatnoj realizaciji programa u oblasti ekologije, a, sem toga, južnokorejska prestonica je široko koristila informaciono-komunikacione tehnologije u realizaciji svojih projekata.
Iza južnokorejske prestonice je Singapur, koji je veoma uspešno realizovao inicijative u zdravstvenoj zašiti, kao i u upravljanju gradskim saobraćajem. Treće mesto je zauzeo Stokholm, koji je uspešno rešio neke ekonomske probleme. Među prvih deset pametnih gradova našli su se i Njujork, London, Tokio, Pariz, Peking, Los Anđeles i Šangaj.
Jedini ruski megapolis na listi je Moskva, koja je poboljšala svoje pozicije, podigavši se za jedan stepen, na 11. mesto. Zajedno sa Sidnejem, Buenos Ajresom i Pekingom, ruska prestonica se svrstala u prosečnu grupu.
Autori rejtinga su preporučili upravama tih gradova da "odrede ključne tačke rasta, u koje mogu da se uvedu informaciono-komunikacione tehnologije, a zatim da iniciraju i koordiniraju razvojne programe."
Prema rečima Patrika Regarda, pametni gradovi uspešno privlače nove ideje, kapital i kvalifikovane ljude. "Takvi rezultati zahtevaju stalno unapređenje ekonomije, kao i socijalnog i ekološkog konteksta", ističe.
Povezani sadržaji sa portala Gradjevinarstvo.rs: