Iz Tajvana danas stiže vest da je ova zemlja pustila u pogon svoj prvi sistem za podvodno seizmičko posmatranje. Ovaj sistem, vredan 14 miliona dolara, daće ostrvu nekoliko spasonosnih sekundi ili čak i minuta u suočavanju sa zemljotresima i cunamijima.
Sistem koji je izradila NEC korporacija iz Japana, sastoji se od opreme seizmografskih senzora na dnu okeana, do instrumenata merača pritiska cunamija i podvodnih mikrofona.
"Sistem daje mnogo jasniju sliku šta se dešava. Čak možemo da čujemo i zvuk delfina koji plivaju u blizini", rekao je AFP-u direktor seizmičkog centra Kuo Kai-ven. "Uz pomoć tog sistema bićemo u stanju da dobijemo 10 dodatnih sekundi za upozorenje ukoliko zemljotres pogodi priobalni deo i čak dodatnih 10 minuta da izdamo upozorenje na cunami", objasnio je.
Novi sistem za uzbunu postavljen je oko podmorskog kabla koji počinje u mestu Toučeng na severoistoku Tajvana i proteže se u pravcu istoka 45km u oken. Skoro 70% zemljotresa koji pogađaju Tajvan dešava se u toj oblasti, navodi seizmološki centar.
Sistem je postavljen na dubini od oko 300m i šalje u stvarnom vremenu digitalne podatke na kopno putem optičkog kabla 24 sata dnevno, navodi u svom saopštenju NEC.
Tajvan, budući da leži u području blizu dodira dve tektonske poloče, redovno pogađaju zemljotresi. U septembru 1999. godine, ostrvo je pogodio zemljotres magnitude od 7,6 stepeni koji je usmrtio 2.400 ljudi. To je bio najteži zemljotres koji je pogodio ostrvo u novijoj istoriji. Tajvan je počeo da razmišlja o ovakvom sistemu za uzbunu pošto je cunami u Indijskom okeanu 2004. godine ubio skoro četvrt miliona ljudi. |