Nijedan grad u Crnoj Gori, a verovatno i šire, nije toliko ekonomski zaostao u odnosu na resurse koje ima, kao Pljevlja.
Iako ih karakteriše nizak standard života, nezaposlenost, neiskorišćenost potencijala, u grad ispod Ljubišnje moglo bi se mnogo toga promeniti u narednom periodu. Pored energetike i drvoprerade, u kojoj su počela određena ulaganja, ali u mnogo manjoj meri nego što se očekuje, novi zamajac razvoju biće eksploatacija sirovina.
U ovom trenutku nazire se da bi jedan od prvih sledećih projekata mogla biti izgradnja moderne cementare u mestu Otilovići, za šta su počele pripreme. Cementara bi, kako je predviđeno, trebalo da se snabdeva laporcem, ključnom sirovinom za proizvodnju, iz ležišta Jagnjilo.
Tender za dodelu koncesija za Jagnjilo, koji je trebalo da bude zatvoren 6. marta, prema informacijama “Vijesti” biće produžen do kraja aprila. Tendersku dokumentaciju za sada su otkupili nemački Zemag i Dalmacijacement. Procenjuje se da se u ležištu Jagnjilo nalaze rezerve cementnog laporca za najmanje 30 godina eksploatacije.
- Koncesija podrazumijeva korišćenje cementnog laporca u cementari koja će se izgraditi u skladu sa najsavremenijim ekološkim standardima. Za sada postoje neformalna interesovanja iz Nemačke i Španije. Investicija u cementaru je procenjena na 250 do 300 miliona evra – saopšteno je “Vijestima” nedavno iz Ministarstva za ekonomski razvoj.
Iako treba sačekati ponude, Zemag se smatra favoritom za dobijanje koncesija jer se radi o poznatoj nemačkoj kompaniji u industirji cementa, a i zbog toga što imaju moćne domaće partnere koji su pripremili infrastrukturu.