Kina je odobrila izgradnju jedne od najviših brana u zemlji, visoke 239 metara, u gornjem delu svoje najduže reke, Jangce, saopštila je danas (15.01.2019) državna agencija za planiranje.
Hidroenergija je čist i obnovljiv izvor energije, ali je ovaj veliki građevinski poduhvat na jugozapadu Kine naišao na kritike zbog, kako prenosi Rojters, narušavanja krhkog ekosistema i neadekvatnog obeštećenja više hiljada ljudi koji gube svoje domove.
- Velika pažnja mora biti posvećena zaštiti životne sredine i raseljavanju tokom izgradnje - navelo je u saopštenju državni planer, Nacionalna komisija za razvoj i reforme.
Kina gradi branu od 240m koja će biti najviša u zemlji (foto: Reuters, preuzeto sa www.news.trust.org)
Veštačko jezero hidroenergetskog projekta „Lava" će potopiti 31 kvadratni kilometar šume i poljoprivrednog zemljišta u rukavcu Jangcea, Đinšua, na granici izmedu Sečuana i Tibeta.
Projektom je predviđeno da se postrojenje na kraju sastoji od četiri turbine ukupnog kapaciteta od 2.000 megavata (dva gigavata).
Državni energetski gigant Huadijan Grupa će imati udeo od 48 odsto u projektu, a ostatak će pripasti lokalnim firmama.
Ukupna planirana investicija od 30,97 milijardi juana (4,59 milijardi dolara) obuhvatiće i 2,19 milijardi juana za pokrivanje troškova preseljenja i isplate naknade ljudima koji će biti raseljeni zbog izgradnje.
Zagovornici industrije kažu da su velike brane najefikasniji način da se električna energija dovede do udaljenih i nerazvijenih regiona, a Kina je obećala da će poboljšati plan kompenzacija za raseljene stanovnike.