Nakon obrušavanja dela terase višespratnice u Nišu, nadležni umesto rešenja za oronule zgrade, građanima savetuju da ubuduće budu oprezni kada prolaze Bulevarom Nemanjića. U agenciji i javnom gradskom preduzeću koji održavaju zgrade u Nišu za N1 kažu da je problem u investicionom održavanju. Zakon predviđa obavezu skupština stanara da periodično provere tehničku ispravnost i stanje fasada, ali u Nišu, kažu, nema zgrade koja takav dokument poseduje.
Kao sklapanje Lego kockica, tako stručnjaci opisuju izgradnju zgrade sa koje je juče jedna „kockica” pala. Ta „kockica" duga je dva metra, široka metar i po i teška jednu tonu. Ona se odvojila i pala sa velike visine, šesnaestog sprata. Ispod je ostao krater u betonu. Pao je deo a može da padne i ostatak jer problem postoji ne samo kod ove zgrade nego i kod ostalih.
- To je praktično problem svih zgrada u ovom gradu, jer nijedna nije imala celoviti program investicionog održavanja, a posebno u ovom delu grada koje su građene po principu Lego kockica. Blokovi su dovoženi sa strane, naslagani jedan na drugi - kaže Nenad Hafner, direktor Javnog preduzeća Nišstan.
Zašto je ovaj blok pao? U Nišstanu objašnjavaju da su problem spojnice čiji je rok trajanja 15 godina, a stoje 40.
Održavanje je u rukama samih stanara i upravnika zgrada. Upravnik zgrade kažu da ovaj konkretan problem nije bio prijavljen jer nije bio vidljiv, ali da su suočeni sa brojnim drugim problemima.
Novi zakon pojednostavio je pitanje nadležnosti – tako da nijedna gradska ili državna služba više nije odgovorna. Inspekcije jedino nalažu šta da se uradi.
- Ali ne o trošku organa uprave, građevinske inspekcije, već sami stanari zgrade sa svojim upravnikom ili firmom koja održava stanove - kazala je Marina Živulović - Petrović iz građevinske inspekcije.
Iz Nišstana stiže obaveštenje šta prvo treba da urade. - Mi smo spremili dopis predsedniku skupštine stambene zajednice da se obrati Građevinskom fakultetu i da traži tehničku procenu fasade te zgrade - kazao je Hafne.