Leskovčani će tokom ove godine planovima generalne regulacije „pokriti" sva veća naseljena mesta. Posle Pečenjevca, Grdelice i Brestovca, u proceduri je izrada akata za Predejane i Vučje.
Kada budu doneti planovi generalne regulacije za Predejane i Vučje, na području Leskovca više neće biti većeg naseljenog mesta koje nije planski definisano, pa će se steći uslovi za dalje infrastrukturno opremanje i razvoj grada. Pritom, pomenuti planovi su važni i zbog ozakonjenja nelegalnih objekata, te izdavanje građevinskih dozvola.
Leskovac je, inače - za nešto više od tri godine - doneo čak 22 plana generalne regulacije i tako u centralnom registru planskih dokumenata Republike Srbije dospeo na deseto mesto po broju usvojenih i evidentiranih ovih akata.
Pored Prostornog plana, koji je dokument višeg reda, grad na Veternici ima i Generalni urbanistički plan (GUP), na čijem je području doneo 19 planova generalne regulacije, te veliki broj detaljnih urbanističkih planova i urbanističkih projekata kojima je predviđena razrada pojedinih gradskih celina. Planove generalne regulacije su dobila i veća naseljena mesta: Pečenjevce, Grdelica i Brestovac, a zakonska procedura za Predejane i Vučje je još u toku i očekuje se da i ona bude okončana tokom nekoliko narednih meseci.
Planovi su „živa materija" koja bi trebalo da prati potrebe građana - u pogledu lične izgradnje - ali i uređenje infrastrukture i privredni razvoj. Zbog toga nije retkost da inicijativa za donošenje planova, posebno nižeg reda, potiče od građana koji žele da grade...
- U postupku je omogućeno i učešće pojedinaca koji mogu da daju svoje predloge i sugestije na predloženo plansko rešenje, a neophodna je i saradnja sa javno-komunalnim preduzećima i drugim institucijama, kako bi se pribavili uslovi odnosno saglasnosti na nacrt planskog dokumenta - objašnjava Jasminka Milenković i dodaje da su svi doneti planovi dostupni posredstvom interneta i bez naknade.
DA bi jedan plan bio donet potrebno je bar nekoliko meseci. Jer, procedura podrazumeva najmanje četiri sednice Komisije za planove, objavljivanje ranog javnog uvida od 15 i javnog uvida od 30 dana, te sednicu Gradskog veća, odnosno Skupštine grada.