Katastar napuštenih rudarskih kopova na teritoriji Vojvodine predstavljen je u Pokrajinaskoj vladi, a kako se navodi, ovo je prvi takav projekat u Srbiji, koji je evidentirao stanje 217 napuštenih kopova. Projekat je realizovao „Rudarsko-geološki fakultet“ Univerziteta u Beogradu, na inicijativu „Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine“, koji je i finansirao projekat.
Detaljno je prikazano stanje napuštenih kopova, o kojima će dalje odlučivati Pokrajina. U bazi podataka su evidentirani napušteni kopovi sa podelom na dve grupe – kopovi bez poznatog titulara, i napušteni kopovi izvan aktivnog eksploatacionog polja čiji je titular poznat, a urađena je i aplikacija WebGIS.
Posao je obavilo 16 univerzitetskih profesora geološke, rudarske, ekonomske, ekološke, informatičke, matematičke i drugih struka. Podaci su na sajtu http://kanakov.vojvodina.gov.rs/ i na veb stranici „Pokrajinskog sekretarijata za energetiku i mineralne sirovine“.
Pokrajinski sekretar za energetiku i mineralne sirovine Nenad Stanković je istakao da podaci ukazuju na to da je degradirano 200 od ukupno 21 hiljade kvadratnih kilometara površine Vojvodine, i da je tajk problem potrebno rešavati sistemski.
Stanković je dodao da je Prostornim planom Srbije i Vojvodine do 2020. godine već predviđeno da se najpre saniraju degradirane površine nacionalnih parkova i drugih zaštićenih područja. „Pokrajinski sekretarijat za energetiku i mineralne sirovine“ će raspsati konkurse za rekultivaciju napuštenih kopova, što je činio i do sada.