Razumevanje osnova proizvoda je izuzetno bitna stavka svakog profesionalca u građevinskoj industriji. Šta je to prajmer, koju ulogu on ima, i kada se on koristi, videćete u sledećem tekstu.
Najnoviji trend u industriji boja je „boja i prajmer u jednom“, i to se pokazao kao veoma kontroverzni proizvod. Tehnički, jedina novina kod toga je hiper-marketinški aspekt. Boje koje su i prajmer u isto vreme je proizvod koji se reklamira već nekoliko decenija. Zaista, neki proizvodi su napravljeni za direktnu primenu preko golih podloga, kao što su podovi ili betonski proizvodi. S obzirom na raznovrsnost proizvoda dostupnih u širem tržištu opštih, nespecifičnih boja, nemoguće je precizno reći koje koriste koju tehnologiju. Međutim, moguće je razumeti osnove proizvoda: šta je to prajmer, koju ulogu on ima i kada se on koristi.
Boja nasuprot prajmera: U čemu je razlika?
Bez suvišnog detaljisanja, osnovna razlika između boje i prajmera je u smoli nasuprot pigmentima. Smola koja je sadržana u prajmerima zaptiva porozne površine i pruža vezu sa površinom. Ovo je osnovna funkcija prajmera, da pruži zaptivenu, vezanu, stabilnu površinu na kojoj primenjujete vaš završni sloj boje. Boje sadrže pigmente koji, pored što daju boju, omogućavaju bolje prijanjanje i trajnost.
Svaka funkcija prajmera, kao i svaka karakteristika završnog sloja boje, zahteva različitu hemijsku formulaciju. S obzirom na različite supstrate, probleme sa kojima se prirodno suočavaju, i vremenskim prilikama koje moraju da izdrže, kako se sve te formulacije uklapaju u jedan univerzalni proizvod? Upravo kod različitih podloga i njihovih karakteristika se javlja problem sa „bojom i prajmerom u jednom“, kao i u nedostatku edukacije u pogledu ovih razlika.
Osim njihove najosnovnije funkcije, prajmeri takođe pomažu u rešavanju problema. Podloge imaju različite karakteristike koje zahtevaju različite funkcije prajmera. Navedimo par situacija: drvo sadrži čvorove i taninsku kiselinu; metal rđa; a neke površine čine prijanjanje teško. Boje na bazi ulja nisu i prajmeri kada se primenjuju na pocinkovanom metalu, jer će se ulje oljuštiti bez lateks prajmera. Hemija cinkovanja će odbiti uljane boje.
Povećana popularnost sintetičkih građevinskih materijala zahtevaju prajmere koji su specijalno dizajnirani da se vezuju za glatke, neporozne podloge. Ne vezuju se svi prajmeri na ovaj način, ali neke boje da. Voda, mast, mastilo i druge razne površinske mrlje i zagađivači će zahtevati posebne prajmere kako bi se sprečila pojava zagađivača na završnom sloju.
Neke podloge će zahtevati kombinaciju prajmera. Na primer, ukoliko podloga od drveta zahteva sistem prajmera i finiša od lateksa, čvorovi u drvetu će zahtevati zaptivanje sa prajmerima na bazi šelaka pre nanošenja prajmera od lateksa. Kako neko može očekivati da jedan proizvod reši sve ove uslove? A ovi navedeni su samo neki od najčešćih.
Kada se prajmer preporučuje?
Pored očiglednih uslova navedenih gore, u nekoliko drugih slučajeva prajmer će poboljšati ishod farbanja, krečenja i bojenja. Jedno pogrešno verovanje je da je pun sloj prajmera potreban pre svih vrsta popravki. To nije slučaj. Većina prethodno obojenih površina će zahrevati tačkasto (mestimično) nanošenje prajmera u najgoru ruku. Pun premaz će biti poželjan ako su tačke oštećenja raznovrsne i višestruke.
Neki insistiraju na primeni uljanih prajmera kao srednjeg sloja kada se prelazi sa uljanog finiša na lateks finiš. Drugi insistiraju na nanošenju prajmera kod prelaska sa tamnih na svetlije boje. Neki osnovni premazi su dizajnirani da izjednače grube površine ili popune površine, kao što su betonski blokovi, recimo.
Za stare, oštećene ili na bilo koji način degradirane površine, puni osnovni premaz će obezbediti novi početak za novu završnu boju. Za ovu vrstu primene prajmera, on će zapečatiti oštećenu površinu i neće ostaviti da prvi ili završni sloj urade to umesto njega. Ukoliko ne nanosite prajmer, postoji mogućnost da drugi sloj boje ne bude u potpunosti savršen u pogledu sjaja, boje i uniformnosti. Ovo može biti slučaj gde proizvod tipa „boja i prajmer u jednom“ može biti efikasan. Međutim, ne bismo vam to preporučili.
Ne postoji svemoguće rešenje
Neke završne boje će sticajem okolnosti obavljati kombinaciju zadataka, kao što je implicirano ranije. Međutim, kako možete predvideti koje će boje to uraditi? Da li treba i vredi rizikovati? Iskusni izvođač, upoznat sa karakteristikama podloga, i sa razumevanjem funkcionalnosti proizvoda kroz godine korišćenja, će znati. Mada, čak ni to ne garantuje uspešnost projekta.
Mnogi kupci pogrešno veruju da je boja boja, a prajmer prajmer. Ovi potrošači mogu, bez nekih znanja u vezi svrhe prajmera, očekivati da proizvod tipa boje i prajmera u jednom pruži inherentno rešenje za svaki niz okolnosti. Takva pretpostavka može da dovede do oštećivanja boje i eventualno skupih popravki.
Poenta ovog teksta je da naši čitaoci izbegnu ovakve propuste i pristupe pitanju korišćenja prajmera sa više kritičkim stavom ka njihovim namenama. U odsustvu stručnog prodavca boja i iskusnog izvođača, detaljne informacije o proizvodu nisu lako dostupne, ali vredi odvojiti vreme za istraživanje i donošenje prave odluke na osnovu dobrih informacija.