Zahvaljujući svojim obimnim postrojenjima za reciklažu i kompostiranje, grad Edmonton u Kanadi već usmerava oko 60 odsto svog komunalnog otpada sa deponija. Očekuje se da će ta cifra povećati na 90 odsto kada novo postrojenje za pretvaranje otpada u biogoriovo i hemikalije počne da konvertuje smeđe (koje ne može biti kompostirano ili reciklirano) u metanol i etanol. To je prva takva elektrana na svetu koja funkcioniše na industrijskom nivou.
Proces počinje sa kamionima za smeće koji izbacuju svoj tovar na pokretni pod u postrojenju za integrisanu obradu i prenos. Smeće se ručno i mehanički sortira, gde se stvari kao što su aparati izdvajaju za reciklažu elektronskih delova i e-otpada, a organska materija ide u deo za kompostiranje.
Reciklirajući materijali su već unapred odvojeni od strane građana kao deo programa reciklaže koji je uveo grad. Oni u potpunosti izbegavaju tok smeća i idu pravu u Postrojenje za reciklažu materijala.
Mada će uskoro visoko ugljenični materijali kao što su drvo, tkanina i odbačena plastika biti iseckana u biogorivo pod nazivom RDF - Refuse Derived Fuel. Ono će biti prebačeno u postrojenje za pretvaranje otpada u biogorivo i hemikalije, koje je u vlasništvu kompanije Enerkem Alberta Biofuels.
Tamo će ono biti zagrevano u atmosferi sa niskim sadržajem kiseonika. Ovo će izazvati razbijanje njegovih hemijskih veza (bez da materijal zapravo gori), oslobađajući svoj ugljenik i vodonik kako bi formirao ono što je poznato kao sintetički gas (syngas). On će zauzvrat biti očišćen i pretvoren u hemijske proizvode i biogorivo - kao što je metanol i etanol.
Postrojenje za pretvaranje otpada u biogorivo i hemikalije će proraditi u narednih nekoliko nedelja. Očekuje se da će na kraju ona konvertovati 100.000 tona komunalnog čvrstog otpada u 38 miliona litara biogoriva i hemikalija godišnje.