BAU2025-468X60-BANNER

Brodograditelj izgradio jeftinu malenu kuću od recikliranog materijala

06.03.2014. | Gizmag

Brodograditelj Brajan Šulc iz Oregona, SAD, primenio je svoje sposobnosti stolara kako bi izgradio jedinstvenu stilizovanu kuću u šumi. Nazvana Japanska šumska kuća (Japanese Forest House), dom od 18,5 metara kvadratnih se prostire na dva nivoa i pretežno je izgrađena od recikliranog drveta i drugih materijala. Malenu kuću je gospodin Šulc gradio dve godine, a koštala ga je samo 11.000 dolara u materijalima.

Prvobitna ideja izgradnje ovog doma je nikla kada je Šulc spasao jednu mesinganu sudoperu sa lokalne deponije. „Vrlo lepo sam ga očistio i tako odlučio da mi je potrebno mesto gde ću ga staviti“, kaže on. „Ne šalim se, zaista je tako sve počelo. Volim male prostore sa otvorenim prostornim planom. Oni su udobni, jeftiniji, lakši za izgraditi, lakše se održavaju i oni vas podstiču da ne akumulirate stvari koje vam zaista nisu potrebne.“

Inspirisan tradicionalnom japanskom arhitekturom i jednostavnošću otvorenog plana sa minimalnim nameštajem, Šulc je započep izgradnju čudnog doma. Koristio je reciklirane i spašene materijale kao što je drvo, recikliranu pamučnu izolaciju, polovne prozore, zemljane gipsane zidove i recikliranu boju, kako bi stvorio ovaj dom koji poseduje jedinstvene ručno izrađene karakteristike, izložene grede i sirove završne materijale koji svi u sadejstvu daju japanski šmek prostoru.

Glavni životni prostor (dnevna soba) poseduje višenamensku tatami (strunjače) platformu, koja se može koristiti za ručavanje, opuštanje ili spavanje. Kuhinja se sastoji od radnih površina u obliku slova L napravljenog od orahovine, koje je Šulc izdeljao iz stabla oraha koji je pao pre desetak godina.

Radna površina u kuhinji smešta već pomenutu sudoperu od mesinga i poseduje skladišni prostor i police ispod nje. Za potrebe kuvanja, Šulc je instalirao mali šporet na drva, koji prema njemu „koristi vrlo malo drveta i stvara mnogo toplote“.

„Radio sam naporno kako bi cela kuća bila što je manje moguće toksična“, kaže Šulc. „Voda iz sudopere se odvodi diretno u leju cveća ispred kuće, tako da ako cveće umre, znamo da stavljamo stvari u suduperu koje ne bismo smeli.“

Prostorija na spratu ima niski bračni krevet napravljen od prirodne lateks pene, komodu, policu za knjige, dva jednostavna stola i fenjere u japanskom stilu koje je Šulc napravio korišćenjem starog kedra i papira. Pored toga, toalet za kompostiranje se nalazi vrlo blizu kuće, u spoljašnjoj drvenoj kabini.

Nakon što je uspešno završio svoju Japansku šumsku kuću, Šulc sada želi da izgradi geodetsku kupolu od 18 metara koja će biti njegova radionica za brodogradnju. „Želim da integrišem staklenik i visoko efikasnu peć na drva za spaljivanje opiljaka“, kaže Šulc. „Želeo bih da kokoške spavaju u strukturi noću kako bi je održavale toplom. Mogu da zamislim učenike koji uče brodogradnju okruženi sa malenim biljkama, i koji povremeno izbegavaju odbeglu kokošku. Želim da taj objekat prikazuje solarne i vanmrežne koncepte, ali više od svega želim da se osećam živim u njemu.“

Štaviše, Šulc bi takođe voleo da poboljša svoje dostignuće mikro kuće i trenutno traži sredstva i komad zemlje da ispuni ovaj san. „Želeo bih da izgradim bolju verziju Japanske šumske kuće“, kaže Šulc. „Kuću sa živim filterima za otpadnu vodu, sistemima za sakupljanje kišnice, toplim kompostiranjem i jednostavnim dvostrukim drvenim/solarnim sistemom za toplu vodu.“

 

Komentari: 0

TEKSTOVI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....
Aca 14.09.2024.
Dovoljno je voziti se Bulevarom od Kaluđeri...
DARKO 09.09.2024.
Mogli bi i da napravite hotel, obzirom na k...

;