Poslednjih godina, zahvaljujući najsavremenijoj tehnologiji, u građevinskoj industriji se sve više koristi 3D štampa. U SAD je niz velikih stambenih objekata izgrađen na ovaj način, a upotrebljen je i za eksperimentalno stanište na Marsu. Trenutno se u Nemačkoj gradi novi data centar koji će biti najveća 3D štampana zgrada u Evropi.
Neobična talasasta spoljašnjost (Foto: SSV Architekten)
Data centar, koji još nema ime, gradi se u Hajdelbergu. Imaće neobičnu talasastu spoljašnjost koju će upotpuniti malo zelenila. U ovom centru će biti smeštena infrastruktura računarstva u "oblaku".
Zgrada će biti visoka 9m, široka 11m i dugačka 54m, pa će za sada zaista biti najveća 3D štampana zgrada u Evropi, ali je pitanje kolliko dugo jer ova industrija brzo napreduje.
Dizajn upotpunjen cvećem (Foto: SSV Architekten)
Gradi se pomoću COBOD BOD 2 štampača koji iz mlaznice u slojevima ekstrudira mešavinu nalik cementu prateći nacrt i tako stvara osnovnu školjku zgrade. Štampanje bi trebalo da traje 140 sati, a ceo proces nadgledaju dva graditelja.
Nakon što štampač završi svoj posao, ljudi preuzimaju izgradnju i poslove za koje štampači još nisu osposobljeni. Oni postavljaju krov, vrata, kablove i ostalo.
Štampanje bi trebalo da traje 140 sati (Foto: Adrian Schulz)
Zgrada će moći da se reciklira, a prilikom izgradnje konstrukcije proizvešće se oko 55% CO2 u odnosu na količinu koja bi nastala korišćenjem portland cementa.
Osnivač i generalni direktor COBOD Henrik Lund-Nielsen smatra da ovaj projekat naglašava dve ključne prednosti 3D građevinske štampe, a to su brzina izvođenja radova i sloboda dizajna. On ističe da se ovom tehnologijom može izgraditi sve - od vetrenjača, preko jeftinih stambenih zgrada u Africi, do poslovnih prostorija u Nemačkoj.
Štampač prati zadati nacrt (Foto: Adrian Schulz)
Izgradnja bi trebalo da bude završena u julu ove godine.