INFONET-468X60-BANNER

Novi Sad: Biranje manjeg od dva zla

12.02.2014. | Dnevnik

U nekoliko navrata zakonodavci su, još od 2003. godine, pokušavali zakonima da reše pitanje nelegalne gradnje i njene legalizacije, ali su rezultati bili više nego mršavi. Poslednji turnus prijava nelegalizovanih objekata završen je prošlog meseca, a gradska uprava verovatno će se godinama bakćati sa oko 40.000 zahteva za legalizaciju, koliko je procenjeno da ih ima u Novom Sadu.

Do jednog od primera koliko i sami građevinci namerni da ispoštuju zakonsku proceduru imaju problema, stigli smo sasvim slučajno. Naime, građani su nam se požalili kako su pola godine tražili od nadležnih da utvrde zašto gradilište zgrade na uglu ulica Kornelija Stankovića i Veselina Masleše nema, zakonom propisanu, informacionu tablu o izvođaču, ono šta se gradi i brojevima neophodnih dozvola.

Krenuvši za vešću, dobili smo odgovor iz građevinske inspekcije da gradilište nema ovu tablu, jer nema građevinsku dozvolu!? U odgovoru inspekcije, uredno se navodi da se vodi postupak protiv investitora ove zgrade, preduzeća "Frilend Mijanović konstrukcije", i to od 12. juna prošle godine, kada je doneto rešenje o uklanjanju izvedenih radova i zatvaranju gradilišta. Dvanaest dana kasnije, inspektrori su prosledili informaciju policiji da je nastavljen posao na zatvorenom gradilištu.

Ipak, investitor je 22. avgusta dostavio inspekciji lokacijsku dozvolu, a 25. septembra Osnovnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu dostavljeni su spisi za navedenu zgradu. Kako je građenje bez građevinske dozvole krivično delo, interesovalo nas je šta je ponukalo investitora da gradi na ovaj način.

- Napravili smo grešku i to priznajem. Međutim, ušli smo u posao bez potrebnih papira delimično i zbog toga što smo bili prinuđeni na to. Ekonomske okolnosti, inertnost administracije, pogotovo tokom leta, kada je trebalo da nam reše papire i da počnemo da gradimo, jednostavno su nas naterale da uposlimo naše radnike. Vidite, 80 porodica živi od tog posla, direktno ili indirektno – kaže za "Dnevnik" direktor preduzeća Danilo Malbaša.

On napominje da su gradu za tu parcelu platili 64,5 miliona dinara, i da im je sada Zavod za izgradnju grada ispostavio račun za uređenje građevinskog zemljišta od oko 103 miliona dinara. Taj račun je, ističe Malbaša, poslednji korak pred dobijanje građevinske dozvole.

- Svaki dan na gradilištu košta. Niko ne beži od odgovornosti, ali ovaj primer pokazuje da je potrebno naći način kako bi se ubrzala i pospešila stanogradnja u Novom Sadu. Bilo je tu dosta pokušaja, ali eto, vidimo da građevinarstvo, ako želi da opstane, mora da utiče da se stvari ubrzaju, a ne da čekamo da se činovnici vrate s godišnjih odmora, a mi započnemo posao sa pola godine zakašnjenja – rekao je Malbaša.

Malbaša ističe da zgrada ima svu potrebnu dokumentaciju, i da na osnovu tih papira sledi dobijanje građevinske dozvole. On procenjuje da će zdanje "Frilend Mijanović konstrukcije" biti završeno do sredine ove godine i to sa svom neophodnom dokumentacijom.

- Ne bežim od odgovornosti i znam da je ono što smo uradili krivično delo. Morali smo od dva zla da jedno izaberemo, ali ćemo posao završiti – zaključio je Malbaša.

U Novom Sadu 320 legalnih gradilišta

Prema podacima građevinske inspekcije na dan 31. decembra 2013. godine u Novom Sadu postojalo je 320 gradilišta sa neophodnom dokumentacijom. Najčešći utvrđeni nedostaci su odstupanja od dokumentacije i neisticanje gradilišnih tabli.

 

Komentari: 0

VESTI /iz kategorije/


Anketa

Kojom vrstom toplotne izolacije je izolovan vaš stan/kuća?
Nenad 13.11.2024.
Lepa je ta inicijattiva. Da vidim kakva e b...
Ilija Čvorović 29.10.2024.
Ništa bez garaže
Aleksandra Nikolic 20.10.2024.
Tekst je iz 21. godine, sada je oktobar 24....
Aca 14.09.2024.
Dovoljno je voziti se Bulevarom od Kaluđeri...
DARKO 09.09.2024.
Mogli bi i da napravite hotel, obzirom na k...

;