Jugoistočna Evropa zavisi od uvoza fosilnih goriva, kojima je siromašna, a nedostatak struje već je potencijalna prepreka o kojoj razmišljaju investitori prilikom izbora zemlje. Na Forumu finansiranja energetike Balkana 19. juna stručnjaci su poručili da deo odgovora na te probleme leži u ulaganju u obnovljive izvore energije, kojima region obiluje. Predsednik Izvršnog odbora Erste banke Slavko Carić rekao je da bi Srbija, razvojem biomase, mogla da postane neto izvoznik energije i znatno smanji troškove za uvoz fosilnih goriva, koji čine najveći deo deficita. Na konferenciji je, međutim, istaknuto da će ugalj sigurno ostati značajan energent u koji će se ulagati. Istog dana na skupu u Privrednoj komori Srbije generalni direktor Elektroprivrede Srbije Dragomir Marković ukazao je na velike probleme srpske elektroprivrede - prosečna starost elektrana je 39 godina, a nema novca za obnovu kapaciteta.
"Srbija može (od biomase) da proizvede 4,3 miliona tona ekvivalenata sirove nafte, a uvozi dva miliona tona koje idu u rafinerije", rekao je Carić. To znači da bi Srbija uz ulaganja mogla da postane energetski nezavisna, da izvozi energiju i da smanji novac koji troši na uvoz nafte i gasa.
Na skupu koji je organizovala agencija Intelidžent investment in imerdžing markets (Intelligent Investment in Emerging Markets) iz Londona povela se rasprava o tome da li je ulaganje u obnovljive izvore energije isplativo. Jedan od učesnika iz bankarskog sektora ocenio je da ulaganja nisu isplativa jer tehnilogija još nije dovoljno pouzdana. Carić se, međutim, nije složio sa tim i naveo je da je u tehnologije potrebno ulagati da bi se razvile.
Carićevoj tvrdnji ide u prilog ocena stručnjaka za energetiku Aleksandra Kovačevića da je cela jugoistočna Evropa, koja uključuje i Tursku, siromašna fosilnim gorivima a bogata obnovljivim izvorima. "To se pokazalo i 20-ih, 30-ih, 50-ih i 60-ih godina. Tek 70-ih je otkriven lignit lošeg kvaliteta" koji se koristi u regionu, kazao je on.
On je naveo da je region bogat raznovrsnim obnovljivim izvorima. U većini zemalja nivo padavina je visok, prinos biomase veliki, a geografski položaj garantuje dosta sunčanih dana. To, prema rečima Kovačevića, omogućava regionu da odigra važnu ulogu u snabdevanju Evrope raznovrsnim izvorima energije.
Uprkos tome, potencijalni nedostatak struje u regionu već se posmatra kao problem u krugovima investitora. "To smo videli u januaru 2012. godine, tokom hladnog vremena nije bilo dovoljno energije", rekao je on i dodao da su pogoni zatvarani a ljudi nisu imali posla.