Projekat "Studija mapiranja plavnih zona u Srbiji" kojim se pruža tehnička pomoć vodoprivrednom sektoru kako bi naša zemlja uskladila politiku sa direktivama EU u toj oblasti i što spremnije odgovorila na poplave, predstavili su juče u Beogradu zvaničnici EU i Vlade Srbije.
Glavni cilj projekta vrednog 2 miliona evra koji finansira EU jeste izrada karata ugroženosti od poplava i karata rizika.
Ministar poljoprivrede i trgovine Dušan Petrović očekuje da ćemo sa završetkom tog projekta, u naredne tri godine, imati potpuno jasnu kartografiju svih rizičnih područja što će biti temelj za sve urbanističke planove za izradu prostornog plana.
Projekat obuhvata plavne zone na levoj i desnoj obali Dunava između beogradske opštine Zemun i uzvodno od Hidroelektarne "Đerdap" kao i plavne zone velikih reka u slivu Morave, a ministar je istakao da je u planu da cela zemlja bude obuhvaćena.
On je ocenio da su u proteklom periodu napravljeni veliki pomaci u odbrani od poplava, da je u toku realizacija projekta vrednog 40 miliona evra koji bi trebalo da bude završen naredne godine kada će 1,3 miliona stanovnika u Srbiji biti bezbednije od poplava nego sada.
Ministar je podsetio i na velike planove Vlade Srbije u oblasti navodnjavnja, čišćenje postojećih i izgradnju novih kanala kao i da je 2010. godine donet Zakon o vodama u skladu sa direktivama EU.
Šef delegacije EU u Srbiji Vensen Dežer rekao je da poplave izazivaju velike ekonomske i socijalne štete, dovode i do ljudskih tragedija, naglasivši da "Studija mapiranja plavnih zona u Srbiji" ne predstavlja samo prevenciju već i konkretne korake koje treba preduzeti kada se ta elementarna nepogoda dogodi.
On je izrazio nadu da će taj projekat pomoći vlastima i građanima Srbije da se lakše izbore sa poplavama ali i da se domaće direktive usaglase sa evropskim.
Dežer je napomenuo da će EU tražiti od svake članice da uradi mapiranje plavnih zona i da se uvedu planovi upravljanja poplavama.
Direktor republičke Direkcije za vode, Aleksandar Prodanović, rekao je da u Srbiji ima izgrađeno 3.500 kilometara nasipa ali da postojeće stanje u pogledu zaštite od poplava nije zadovoljavajuće.
On je rekao da i dalje postoje veliki rizici od poplava a da su potencijalne štete velike.