U protekle dve godine Turska je najavila velike investicije u Srbiji ali je, od najavljenih ulaganja, za sada, samo prošle godine otvoren Turski dom kulture u Novom Pazaru.
Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije rekao je da i pored mnogobrojnih međudržavnih sporazuma o učešću Turske u izgradnji infrastrukturnih projekata, njihova preduzeća za sada nisu prisutna na većim poslovima već, možda, samo na nekim manjim saobraćajnicama u Sandžaku. Dodaje da se turska preduzeća, s druge strane, raspituju za asfaltne baze i fabrike betona, a preduzeće Enka koje je prisutno na Kosovu, želi da učestvuje u izgradnji puta Meradare - Kosovo, koji ide prema Koridoru 10, ali o tome pregovori tek predstoje.
U julu 2010. godine, predstavnici Vlade Srbije i turskih kompanija potpisali su memorandume o razumevanju, kao i Okvirni sporazum o rekonstrukciji državnog puta M8, od Novog Pazara do Aljinovića. Bilo je predviđeno da se za finansiranje puta M8 iz budžeta Srbije izdvoji 15% sredstava, dok bi se 85% finansiralo iz zajma koji bi od Eksim banke obezbedila Vlada Turske. Sporazum je predvideo i učešće domaće građevinske operative i utrošenih materijala potrebnih za realizaciju projekta od najmanje 45%, ali od realizacije tih projekata nije bilo ništa.
Memorandumi o razumevanju potpisani su i za izgradnju deonica autoputa Beograd - Južni Jadran, o izgradnji tri deonice od Beograda do Požege - od Beograda do Ljiga, od Ljiga do Čačka i od Čačka do Požege. Sporazumi predviđaju saradnju Srbije sa turskim preduzećima kroz postupak zajedničkog obezbeđivanja finansijskih sredstava i zajedničkog sprovođenja projekata.
Od 1. septembra 2010. godine, počeo je da se primenjuje Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Turske, koji je trebalo da poveća obim trgovinske razmene između dve zemlje, a posebno srpski izvoz. Srbija je do tada ostvarivala skroman obim robne razmene sa Turskom, uz deficit koji je uvek bio na strani Srbije. U februaru 2011. godine generalni sekretar Nedžad Kačapor, Udruženja privrednika SITA naglasio je da je od potpisivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini za oko 10% uvećana trgovina između dveju zemalja.
Prilikom posete Novom Pazaru, septembra prošle godine, kopredsedavajući Omer Dinčer Međudržavne srpsko-turske komisije za ekonomski razvoj naveo je da je njegova zemlja do tada, preko Agencije za ekonomski razvoj - TIKA, u Srbiju uložila 13 miliona dolara u 15 projekata od kojih je osam u Sandžaku. Gradonačelnik Novog Pazara je tada predložio još dva projekta, izgradnju nove osnovne škole i Centra za analizu medicinskih problema, u koji bi Turska uložila još 4,5 miliona dolara.
Dinčer je tada izrazio spremnost Turske da kreditira i izgradnju objekata u industrijskoj zoni kod Tutina sa 40 miliona evra, s tim što će turska Eksim banka sa 30 miliona dolara kreditirati izgradnju puta Novi Pazar - Sjenica. Ugljanin je onda, na sastanku Poslovnog saveta srpskih i turskih privrednika u PKS kazao da potpuno zaokružen projekat za izgradnju te regionalne razvojne zone iznosi milijardu i 690 miliona evra. Tada je saopštio i da je sklopljen sporazum o ulaganju 690 miliona evra za izgradnju autoputa Beograd - Južni Jadran.
Ukupna ulaganja Turske u Srbiji, prema podacima PKS, do danas se kreću oko 45 miliona evra, što je daleko ispod mogućnosti turske privrede.
Povezane vesti:
- Albanija sve pare troši na autoput ka Kosovu
- Šest kompanija u užem izboru za izgradnju autoputa Verbnica-Merdare
- Potpisani sporazumi o ekonomskoj saradnji Srbije i Turske - prioritet izgradnja saobraćajne infrastrukture
- Kosovo gradi 120 km autoputa
- Put od Beograda do Ljiga grade Turci
- „Behtel” hoće da gradi autoput prema Crnoj Gori
- Turci žele da grade deo Koridora 11 - "Kolin" dostavio ponudu Ministarstvu za NIP
- Ministar saobraćaja Crne Gore u nemilosti zbog neizgrađenog autoputa