Više od 10 milijardi evra leži u imovini koja nije uknjižena, odnosno u više od 700.000 nelegalno sagrađenih objekata.
Izmene Zakona o planiranju i izgradnji uklonile su sve prepreke da se postupak legalizacije završi i sada, kako je rekao Oliver Dulić, ministar životne sredine i prostornog planiranja, uspeh tog posla zavisi od dobre organizacije i koordinacije između države i lokalnih samouprava.
Dulić je naveo da će tačan broj nelegalno sagrađenih objekata biti poznat tek kada se završi postupak legalizacije koji će trajati nekoliko godina.
- Sada je odgovornost u rukama lokalnih samouprava. Pripremili smo niz akata koje lokalne samouprave moraju da usvoje i da nakon toga pokrenu postupak legalizacije. Verujem da već od juna možemo da očekujemo veliki nalet legalizacije - rekao je Dulić na skupu na kome je predstavnicima gradova i opština predstavljen Zakon o planiranju i izgradnji.
On je podsetio da je legalizacija gotovo besplatna, sa popustom od 99 odsto za socijalno ugrožene kategorije stanovništva i pozvao građane da prate uputstva lokalnih samouprava i požure s prikupljanjem neophodne dokumentacije.
I ministar i predsednici opština ukazali su da će problem predstavljati nedovoljan broj geodeta u malim mestima i sposobnost Republičkog geodetskog zavoda da obradi podatke.
Dragan Zlatković, predsednik opštine Lapovo, kaže da je u ovoj opštini podneto oko 350 zahteva za legalizaciju, ali da nemaju dovoljan broj radnika koji bi se bavili legalizacijom. On je kao problem istakao i cene katastarskih usluga.
- Te cene su katastrofalne i mi na njih ne možemo da utičemo jer su republičkog tipa. To je najskuplji deo u legalizaciji - rekao je Zlatković.
Za razliku od Lapova, gradonačelnik Novog Sada Igor Pavličić naveo je da se do sada u gradsku slilo 317 miliona dinara.
- U Novom Sadu manje od 40.000 objekata nije legalizovano, a za legalizaciju je do sada prijavljeno oko 37.000 - rekao je Pavličić.