Problem sa grobljima u Kini još 1956. godine pokušao je da ga reši Mao Cedung prvom nacionalnom kampanjom u korist kremiranja. Suočio se, međutim, sa tolikim otporom da je ubrzo odustao. Tradicija velikih sahrana tipična je za Aziju, ali još više verovanje da ”samo u grobu čovek može da ima mira”.
groblje u Aberdinu (Hong Kong) |
Danas u Kini godišnje ima 20 miliona sahrana, a do 2020. taj broj porašće na 30 miliona. Pod parolom ”oslobađanja domovine od mrtvih” Kina pokušava da zaustavi širenje grobalja koja svake godine u toj zemlji zauzmu novih 70km2.
Za početak, u Šangaju je slogan: ”Bolji život za velikodušnu smrt”. Ko se odluči da svoje zemne ostatke poveri bio-urni, koja će završiti u Kineskom moru, dobiće i specijalni bonus u vrednosti od 350 evra, što je u više od tri mesečne kineske penzije.
Više od dvadeset kineskih regiona već se izjasnilo u prilog projekta ”oslobađanja domovine od onih koji su je napustili”: uklanjaće se stara groblja, da bi se oslobodilo sedam miliona hektara plodne zemlje.
Kineske vlasti veruju da će za deceniju većina od 1,4 milijarde stanovnika odlučiti da se ne sahranjuju po grobljima. Umesto toga, za sve njih biće organizovani ”parkovi sećanja” duž obala i na planinama.
Linkovi:
- Vidi ceo tekst u Večernjim novostima - link