Srpski investicioni fondovi od Vlade očekuju uredbu koja bi omogućila izvesna odstupanja od propisane strukture radi vanredne zaštite investitora, kao i usvajanje njihovih predloga izmena Zakona o ulaganju na stranim tržištima, u strane valute i nekretnine
Trenutno stanje na tržištu investicionih fondova u Srbiji je takvo da je svaka aktivnost svedena na minimum. Miruju i oni koji u fondove uplaćuju, a nema ni velikog odliva ulagača. Teška vremena fondovima svakako nije olakšalo to što još nisu usvojene tražene izmene i dopune Zakona o investicionim fondovima.
Radmila Bajević, direktorka "Delta investmentsa", društva koje upravlja sa dva otvorena investiciona fonda (ADFASF) i ima 27 odsto srpskog tržišta, kaže da je reakcija Ministarstva finansija na zahteve bila malo zakasnela, jer je došla tek sa eskalacijom svetske finansijske krize, ali da sada fonodvska industrija u vrlo kratkom periodu očekuje da Vlada donese uredbu kojom bi se u turbulentnim vremenima dozvolilo izvesno odstupanje od prospektom definisane strukture portfolija u cilju zaštite interesa investitora, kao i nekoliko mera koje bi dodatno stimulisale likvidnost fondova.
- Međutim, još uvek nije izvesno da li će i kada Vlada razmatrati naš predlog izmena Zakona, od kojih su najvažnije odredbe koje se tiču mogućnosti ulaganja u hartije od vrednosti na stranim tržištima i strane valute, liberalizacije prodaje finansijskih proizvoda, kao i uvođenja "unit linked" proizvoda. Ovi proizvodi omogućuju investitorima da kroz osiguranje indirektno ulažu u investicione fondove. Takođe, značajno je investicionim fondovima za ulaganje u nekretnine, koji su po svojoj prirodi zatvoreni, omogućiti da se u ulozi investitora bave projektima izgradnje stambenih i komercijalnih objekata.
Kompletan intervju možete pogledati ovde.
O ovim problemima je na BelRE-u 2008 govorio i Milan Marinković, direktor Fima Investment-a (pogledajte ovde).