Godinama je gradska deponija smeća u Bačkoj Palanci veliki problem varoši, jer je tesna, a nalazi se na ulazu u Palanku, pored magistralnog puta iz pravca Novog Sada. U Sali lokalne Skupštine 19. januara održana je prezentacija mogućeg rešavanja ovog problema.
- Nudimo najsavremeniju tehnologiju za termičku obradu otpada. Do sada je za izgradnju deponija trebalo mnogo prostora, a u ovom slučaju radi se o d 4 do 5 hektara zemljišta, uz činjenicu da opštine treba da obezbede infrastrukturu. Proces se zasniva na selekciji komunalnog i industrijskog otpada koji se zatim spaljuje te zimi ovo postrojenje proizvodi toplotnu energiju, a leti struju.
Ekološki, ovaj projekat je po najstrožijim standardima EU, jer je emisija štetnih gasova ravna izduvnim gasovima iz automobila. Ovakva postrojenja postoje u Švajcarskoj i u Italiji, kao i u Celju u Sloveniji. Pilot projekti bi bili u ovom delu Bačke, kao i u Staroj Pazovi, a u Crnoj Gori izabran je Bar - rekao je zastupnik slovenačke firme "KIV Vransko" Zoran Stojadinović.
Cena investicije za 6 opština, koje bi gradile regionalnu deponiju, iznosi oko 20 mil EUR, a za rentabilno funkcionisanje ovog postrojenja potrebno je od 60.000 do 100.000 tona komunalnog i industrijskog otpada. Pod idealnim uslovima, a to znači da se sve potrebne dozvole za izgradnju obezbede u roku, računajući građevinske radove i montiranje opreme, prerada otpada mogla bi da počne za 2 godine.
Predsednik SO Bačka Palanka, Kosta Stakić, kaže da je ovo samo jedna od prezentacija projekta rešavanja problema komunalnog otpada. To treba da procene nadležne stručne službe, a potom se treba usaglasiti sa ostalim opštinama iz regiona i nadležnim iz Ministarstva energetike odnosno Vlade Srbije.