Zavod za urbanizam u Nišu proslavio je minule nedelje 51 godinu postojanja. U proteklih pola veka, iz ove ustanove, jedne od najstarijih u gradu, "izašlo" je preko dve hiljade planskih dokumenata. Samo u prošloj godini u gradskom parlamentu usvojena su 33 plana koje su uradili urbanisti Zavoda.
Mnogi od njih bitno će promeniti izgled pojedinih delova grada, ali i čitavog regiona. Takav uticaj sigurno će imati i Plan detaljne regulacije za izmeštanje železničke pruge iz najužeg gradskog jezgra koji su niški urbanisti prošle godine uradili, a koji je na poslednjem Salonu urbanizma osvojio prvu nagradu u kategoriji planova detaljne regulacije.
Prema rečima direktora JP Zavod za urbanizam Niš mr Dragana Radivojevića narednih meseci urbanisti Zavoda moraju da urade na desetine veoma opsežnih planova, a najveći posao očekuje ih oko završetka novog generalnog urbanističkog plana grada Niša za period od 2010-2025. godine, Prostornog plana grada za period od 2008-2021. godine, i Prostornog plana opštine Doljevac.
- Što se novog generalnog urbanističkog plana tiče on zahvata mnogo veću površinu, nego stari plan. Prethodni GUP "pokrivao" je oko 150 kvadratnih kilometara gradske teritorije, a novi, maltene duplo više – 260 kvadratnih kilometara. Ovim planom obuhvaćena su skoro sva naseljena mesta na području grada Niša, zbog toga što je Niš već krenuo da urbanizuje sela poput Gornjeg i Donjeg Matejevca, Knez Sela...
- Sa ovako širokim obuhvatom sve zone koje su interesantne investitorima ulaze u GUP i njima se propisuju pravila gradnje, čime se stvaraju osnovi za racionalno korišćenje zemljišta i razvoj grada, ističe Radivojević, i dodaje da Srbija do sada na žalost, nije racionalno koristila zemljište.
- Poređenja radi, Slovenija je utrošila četiri odsto svoje teritorije za izgradnju objekata i saobraćajnica, dok je Srbija utrošila devet odsto, a tek joj predstoji izgradnja Koridora 10 i drugih važnih saobraćajnih veza.
Radivojević naglašava da urbanisti Zavoda za urbanizam u Nišu u strateške planske dokumente "ugrađuju" opsežne ekonomske analize, i nastoje da sve ono što je bitno za razvoj grada uđe u planove. Rezultat takvih nastojanja je i odlična saradnja sa ovdašnjom Kancelarijom za lokalni ekonomski razvoj, sa Agencijom za prostorno planiranje, Ledibom, Ministarstvom za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje…
- Pored procesa planske urbanizacije grada pokušavamo da postignemo i to da se izvrši planska industrijalizacija i da se stvore uslovi za otvaranje novih industrijskih pogona, novih malih i srednjih preduzeća i otvori što veći broj radnih mesta, kako bi se život u ovom gradu bio mnogo lepši.
- Ukoliko pitate Nišlije šta im je potrebno, reći će da su to i putevi, i vodovod i kanalizacija, ali na prvom mestu će sigurno staviti dobro plaćen posao. Dobro je što sada u Nišu postoji konsenzus oko gradskih prioriteta i što sve gradske ustanove i preduzeća pružaju bezrezervnu podršku rukovodstvu grada koje čini velike napore da učini nešto dobro za ovaj grad, kaže mr Radivojević.
Ceo tekst čitajte u Privrednom pregledu.