Svetski fond za zaštitu prirode (WWF) upozorio je danas da bi novi planovi za izgradnju hidroelektrana u Bosni i Hrvatskoj mogli negativno da utiču na sliv i deltu Neretve, jedan od retkih močvarnih habitata u Evropi.
- Planirani projekti imali bi "drastičan uticaj na hidrologiju i ekologiju date oblasti, kao i ozbiljne posledice po lokalno stanovništvo u Hrvatskoj i Bosni - rekao je novinarima koordinator WWF za Bosnu Zoran Mateljak.
- Planovi za izgradnju tri hidroelektrane na Neretvi i Trebišnjici, dve na jugu Hrvatske i jedne u istočnoj Bosni, ugrožavaju kako ljude, tako i bioraznolikost - naglasio je on.
Izgradnja elektrana bi dovela do zasoljavanja zemljišta, a u toj oblasti oko 20.000 ljudi živi od poljoprivrede, posebno od uzgoja mandarina, upozorio je WWF.
- Bez te vode (koja bi bila upotrebljena za elektrane), Neretva je osuđena na (poljoprivrednu) katastrofu - naglasio je direktor lokalnog poljoprivrednog preduzeća Nebojša Jaković.
Neretva, dugačka 225 kilometara, teče kroz Bosnu i uliva se u Jadransko more na hrvatskoj obali, stvarajući deltu od oko 12.000 hektara bogatog močvarnog tla, koje je dom brojnih vrsta ptica i riba.
WWF je upozorio da bi izgradnja hidroelektrana uništila prirodni rezervat Hutovo Blato, jedan od najvećih habitata ptica selica na Balkanu, kao i da bi ozbiljno uticala na populaciju rečnih riba.
Ekološka organizacija apelovala je na vlade dveju zemalja da pauziraju planirane projekte dok ne bude izrađena zajednička strateška studija o njihovom mogućem uticaju na okolinu.