Od 442 vlasnika nelegalno sagrađenih objekata na Adi Bojani samo 50 nije potpisalo ugovor sa Javnim preduzećem za upravljanje morskim dobrom Crne Gore, saznaje Pobjeda.
Ministarstvo uređenja prostora i zaštite životne sredine zahtevaće, prema saznanjima lista Pobjeda, objavljivanje podataka i fotografija objekata čiji vlasnici nisu potpisali ugovor sa Morskim dobrom i nakon toga rušiće sve kuće koje nisu prijavljene.
Zamenik direktora Morskog dobra Veselin Vojinović rekao je za Pobjedu da su svi prihodi ostvareni potpisivanjem ugovora vlasnika kućica sa Morskim dobrom, kao i nadoknada za državno zemljište koje je dato na korišćenje, procenjeni na više od milion evra. Novac će biti namenjen rešavanju infrastrukturnih i ekoloških problema opštine Ulcinj.
Pobjeda je takođe nedavno objavila da je na Adi Bojani srušeno osam nelegalno izgrađenih objekata koji nisu bili u upotrebnom stanju. Iz JP Morsko dobro tada je objašnjeno da je počela prva faza rušenja kojom je predviđeno uklanjanje trošnih objekata. Zatim sledi uklanjanje bespravno izgrađenih objekata koji nisu registrovani u katalogu JP Morsko dobro i nakon nje - treća faza kojom se predviđa rušenje objekata čiji vlasnici nisu potpisali ugovor sa Morskim dobrom o privremenom korišćenju zemljišta i izmirili novčane obaveze prema utvrđenom cenovniku.
Pre 20 godina na Bojani su postojale ribarske kućice, t.j. kalimere. Početkom 90-ih na ovoj lokaciji je počelo ubrzano da se gradi i tako je došlo do toga da danas na Bojani postoji „drvengrad". Na ovoj atraktivnoj lokaciji „nikle" su raskošne vile, klimatizovane, sa više spratova, đakuzi kadama... Među lokalnim stanovništvom čak postoji šala - svako ko je imao dve daske sagradio je kućicu na Bojani. Danas ih je mnogo više nego što ova reka može da podnese na svojim obalama.